Choć jego premiera miała miejsce stosunkowo niedawno, Windows 10 zyskał już swoich gorliwych zwolenników oraz przeciwników. Nie można jednak zaprzeczyć, że premiera najnowszej wersji Windowsa niesie ze sobą wiele istotnych zmian.

 

Oryginalny i darmowy – połączenie niemożliwe? A jednak!

 

Nowy system operacyjny Microsoftu był przedmiotem burzliwej dyskusji na długo przed jego oficjalną premierą. Co prawda, firma od dawna zapowiadała, że nowa wersja Windowsa będzie prawdziwym przełomem, ale tak wielkiej niespodzianki chyba nikt się nie spodziewał. Jakiej niespodzianki? Otóż, Microsoft wyszedł z bardzo ciekawą inicjatywą, która umożliwia posiadaczom starszej wersji Windowsa darmowe pobranie ,,dziesiątki”. Nie jest to żadna wersja trial, żaden okres próbny – każdy posiadacz Windowsa może legalnie pobrać pełną wersję najnowszego systemu. Zgodnie z deklaracjami pracowników Microsoftu, możliwość darmowej aktualizacji systemu będzie możliwa przez rok od dnia premiery Windowsa 10. Jednak chyba największe zdziwienie budzi fakt, że takiej aktualizacji mogą dokonać także Ci użytkownicy, którzy nie posiadają oryginalnej wersji Windowsa. Dzięki temu, wiele osób korzystających od lat z pirackich wersji, będzie mogło wreszcie stać się dumnymi posiadaczami oryginalnego systemu Windows.

 

Powrót do starych schematów?

 

Premiera systemu operacyjnego Windows 8 miała być zwiastunem nadchodzących przemian. Tymczasem, wiele wykorzystanych rozwiązań okazało się na tyle niepraktyczne, że tylko około 10% użytkowników zdecydowało się na korzystanie z ,,ósemki”. Dlatego też, dużym zobowiązaniem nowego systemu jest przekonać użytkowników do kolejnych innowacji zaproponowanych przez firmę Microsoft. Chyba najbardziej widoczną zmianą w najnowszym Windowsie jest powrót słynnej ikony ,,Start”. Rzecz jasna, nowi użytkownicy mogą nieco zagubić się w nowym interfejsie, jednak całość została zaprojektowana w bardzo przejrzysty oraz praktyczny sposób. Menu startowe zostało uporządkowane według rodzajów aplikacji, a co ważniejsze, ogólny wygląd panelu może zostać dowolnie zmodyfikowany przez użytkownika.

 

Microsoft Edge – następca Explorera.

 

Nie ulega wątpliwości, że Internet Explorer lata swojej świetności miał już dawno za sobą. Przeglądarka była obciążona masą niepotrzebnych dodatków, które powodowały znaczną utratę płynności. Co gorsza, Explorer stał się obiektem żartów dla internautów z całego świata. Tak więc, potrzeba zmiany była widoczna gołym okiem. Ta potrzeba stała się motywacją na stworzenia nowej przeglądarki internetowej, jaką jest Microsoft Edge. Microsoft podkreśla, że Edge pozwala na bardzo szybkie oraz bezpieczne przeglądanie internetu. Nie ulega wątpliwości, że wydajność nowej przeglądarki jest bardzo wysoka, a problemy dotyczące Explorera odeszły w niepamięć. Warto tutaj wspomnieć, że Microsoft Edge może nieco zaskakiwać prostotą. Nie znajdziemy tutaj wielu dodatkowych funkcji, rozszerzeń oraz innych dodatków. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla zwykłych internautów, którzy nie korzystają z rozbudowanych funkcji przeglądarek.

 

Obawiasz się utraty danych podczas aktualizacji? Nic z tych rzeczy!

 

Darmowa aktualizacja z pewnością zachęciła wielu użytkowników do wypróbowania najnowszego Windowsa. Niestety, bardzo często podczas różnorakich zmian oraz aktualizacji systemowych, komputer usuwa mniejszą lub większość część danych. Na szczęście, taka sytuacja nie dotyczy aktualizacji Windowsa. Proces aktualizacji dokona zamiary najważniejszych plików systemowych, jednak wszystkie pliki użytkownika pozostaną niezmienione. Co więcej, system zachowana także wszystkie zapisane hasła oraz ustawienia personalne.

 

Windows Continuum – czyli tryb przystosowania do urządzeń mobilnych.

 

Jeszcze kilka lat temu, głównym założeniem systemów operacyjnych była wydajna działalność na komputerach stacjonarnych. Dzisiaj, znaczna część ludzi korzysta z różnorakich urządzeń przenośnych, co stawia nowe wyzwania dla programistów systemów operacyjnych. Odpowiedzią Microsoftu na takie zapotrzebowanie jest tryb Windows Continuum. Działanie Continuum opiera się na automatycznym rozpoznawaniu urządzenia, na którym został uruchomiony system operacyjny. Następnie, Continuum dopasowuje wygląd interfejsu do podpiętego urządzenia, przez co system wciąż jest kompatybilny. Obecność funkcji Continuum to niebywała zaleta dla wszystkich ludzi, który korzystają na co dzień z kilku różnych urządzeń mobilnych.

 

Nadszedł czas na ostateczne podsumowanie. Windows 10 jest wyjątkowo udanym systemem operacyjnym, który ma szansę zyskać duże uznanie wśród użytkowników. Choć poprzednie wersje Windowsa mogły mieć problemy z wydajnością, taki zarzut nie może być postawiony w przypadku ,,dziesiątki”. Jak widać, najnowszy Windows nie wprowadza olbrzymiej ilości nowoczesnych funkcji, jednak zmiany dokonane w systemie są zdecydowaną zaletą. Ostateczna ocena Windowsa 10 jest więc zdecydowanie pozytywna, a sam system jest propozycją godną polecenia dla wszystkich użytkowników, którzy cenią sobie wydajne oraz przejrzyste systemy operacyjne.