Kiedy nadszedł długo wyczekiwany moment premiery Windowsa 8, oczekiwania względem nowego systemu były ogromne. Jego poprzednik Windows 7 był jednym z najbardziej udanych systemów operacyjnych, który zdobył uznanie setek milionów użytkowników na całym świecie. Niestety, zamiast obiecanego przełomu, premiera ,,Ósemki” przyniosła ogromne rozczarowanie oraz sceptycyzm. Co prawda, system funkcjonował prawidłowo, jednak mnogość drobnych błędów oraz niedopracowań sprawiła, że znakomita większość użytkowników zrezygnowała z aktualizacji swojej wersji systemu Windows. Nie dziwi zatem fakt, że premiera kolejnego systemu operacyjnego, jakim jest Windows 10, była źródłem nadziei dla rzeszy zawiedzionych internautów. Trzeba przyznać, że wraz z premierą Windowsa 10, większość z tych marzeń została spełniona.

 

Powrót do starych schematów.

 

Początek użytkowania Windowsa 8 był dla wielu użytkowników bardzo ciężkim startem, a ściślej mówiąc – brakiem startu. Programiści Microsoftu stwierdzili, że przycisk ,,Start” oraz całe menu startowe jest zbędne w ich nowym produkcie. To właśnie ta decyzja stała się powodem, dla którego wielu użytkowników zdyskwalifikowało Windowsa 8 już na samym początku. Co prawda, alternatywą dla menu startowego miały być panele, których zadaniem było uporządkowanie interfejsu. Niestety, taki design nie przypadł do gustu znacznej grupie odbiorców, których żądania zostały spełnione dopiero przez najnowszy system Microsoftu. Już przy pierwszym uruchomieniu nowego Windowsa 10 możemy zauważyć, iż przycisk ,,Start” powrócił. Niemniej jednak, cała idea zastosowana w najnowszym systemie Windowsa polega na kompromisie pomiędzy sprawdzonymi sposobami oraz innowacjami. Tak więc, najnowszy system oferuje nam zarówno menu startowe, jak i panele dostępne poprzednio w ,,Ósemce”.

 

Dopasuj system do swoich oczekiwań.

 

Kolejnym ważnym elementem, który znacznie kontrastuje ze sobą obydwa systemy są możliwości personalizacji. Bardzo częstym zarzutem skierowanym w stronę Windowsa 8 jest fakt, że wszelkie ustawienia fabryczne mogą zostać zmienione w dość niewielkim stopniu, przez co użytkownik posiada ograniczony wpływ np. na wygląd interfejsu. Tymczasem, najnowszy Windows posiada bardzo rozwiniętą możliwość modyfikowania wszelkich ustawień, dzięki czemu każdy użytkownik może dowolnie spersonalizować swój system. Taka możliwość z pewnością przypadnie do gustu wielu ludziom, którzy zostali uprzednio zniechęceni ograniczeniami ,,Ósemki”.

 

Niemniej jednak, najbardziej istotnym elementem jest znaczna poprawa funkcjonowania interfejsu. Rewolucja zapowiadana podczas premiery Windowsa 8 miała dotyczyć innowacyjnego wyglądu interfejsu. Niestety, efekt finalny nie został tak pozytywnie oceniony przez użytkowników. Taka sytuacja zmobilizowała Microsoft do znacznego usprawnienia działania interfejsu, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Dzięki temu, Windows 10 posiada zupełnie odmieniony interfejs, który zapewnia wygodne korzystanie z systemu.

 

Microsoft Edge – nowy gracz na rynku przeglądarek.

 

Niezwykle istotną różnicą pomiędzy systemami jest zmiana domyślnej przeglądarki. Windows 8 był ostatnią wersją systemu, w której zastosowano Internet Explorer. Microsoft opracowywał nową przeglądarkę już od dłuższego czasu, a cała akcja odbywała się pod kryptonimem ,,projekt Spartan”. Tak oto powstał Microsoft Edge, czyli następca wysłużonego Explorera. Microsoft Edge stanowi odpowiedź na dzisiejsze oczekiwania internautów względem przeglądarek. Microsoft stworzył prostą oraz przejrzystą przeglądarkę, która umożliwia szybkie oraz bezpieczne przeglądanie stron internetowych. Co prawda, wielu internautów korzystało dotychczas z przeglądarek innych firm (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera), niemniej jednak Microsoft Edge staje się równie ciekawą alternatywą.

 

Nadszedł więc czas na niewielką konfrontację obu systemów. Windows 8 miał wytyczać nowe standardy dla systemów operacyjnych, co nie do końca się udało. Owszem, system był jak na owe czasy bardzo innowacyjny, choć Microsoft nie ustrzegł się błędów. ,,Ósemka” posiadała dość specyficzny wygląd, który nie przypadł do gustu wielu użytkownikom. Najlepszym podsumowaniem tej wersji będzie stwierdzenie, że była ona początkiem prawdziwych zmian. W takim kontekście, należy postrzegać Windowsa 10 jako finalny efekt wspomnianych zmian. Microsoft wyciągnął należyte wnioski i stworzył system operacyjny na miarę XXI wieku. System powinien spełnić oczekiwania zarówno użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i tych korzystających z urządzeń mobilnych. Co prawda, najnowszy Windows posiada kilka mankamentów, jednak są one nie współmierne do osiągniętego postępu. Windows 10 jest systemem nowoczesnym, który łączy w sobie klasyczne oraz cenione rozwiązania, jak i przeróżne innowacje. Wprowadzone poprawki znacznie usprawniły działanie całego systemu, dzięki czemu funkcjonuje on bardziej wydajnie. Wszystko to sprawia, że nowe dzieło Microsoftu jest produktem zdecydowanie wartym polecenia. Tak więc, jeżeli wciąż korzystacie z poprzedniej wersji Windowsa, warto zdecydować się na technologiczny krok naprzód i rozpocząć korzystanie z najnowszej ,,Dziesiątki”.