Laptopy bardziej niż komputery stacjonarne narażone są na spadek wydajności. Jednym ze sposobów ochrony przed tym, będzie regularnie czyszczony rejestr. Rejestr pojawił się od momentu wprowadzenia Windows 95. Rejestr systemowy to baza danych, która przechowuje informacje o każdym aspekcie systemu operacyjnego, oprogramowania oraz ustawień komputera.

Przechowuje również informacje takie jak hasła, wymagane sterowniki urządzeń sprzętowych, numery seryjne i tak dalej. Za każdym razem, kiedy instalujesz nowe oprogramowanie, wpisy są zapisywane w rejestrze. W niektórych przypadkach, codziennie mogą  się pojawić setki nowych wpisów, które będą spowalniały pracę komputera. Jeśli oprogramowanie nie zawiera deinstalatora, który usuwanie niepotrzebne pliki, pozostają one w rejestrze, pomimo że nie są już używane.

Stare wpisy powodują że rejestr się powiększa, negatywnie wpływając na działanie systemu. Usunięcie tych wpisów możliwe jest poprzez uruchomienie specjalnych programów, na przykład CCleaner lub Uniblue RegistryBooster, które pozbywają się starych lub uszkodzonych wpisów rejestru.