Zakup laptopa wbrew pozorom nie jest prosty. Dostępny na rynku wybór modeli może przyprawić o ból głowy. Przeciętny Kowalski często gubi się wręcz w gąszcz specyfikacji technicznych i promocji, którymi wabią centra handlowe. Na co więc zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić porządny, a przy okazji tani laptop, który nie musi służyć „do zadań specjalnych”?

Zakup laptopa powinniśmy rozpocząć od określenia sumy, jaką jesteśmy gotowi wydać na nowy sprzęt. Dla wielu osób duże znaczenie ma wygląd laptopa. Wbrew pozorom, jest to istotny czynnik, decydujący często o popularności danego modelu. Nie warto jednak impulsywnie decydować się na dany model tylko dlatego, że spodobał nam się jego design. Dużo ważniejsza jest funkcjonalność komputera. Tutaj warto zastanowić się do czego będziemy potrzebowali naszego laptopa. Jeśli komputer ma służyć do przeglądania Internetu i oglądania filmów – nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na zaawansowany sprzęt, z którego możliwości i tak nie będziemy korzystać. Tu wystarczy komputer znacznie tańszy. Nie warto jednak oszczędzać pewnym ważnym elemencie – baterii.

To od jej rodzaju, oraz od energochłonności laptopa zależy jak długo komputer ten może pracować bez zasilania sieciowego. Im dłużej – tym lepiej, jest to niezwykle ważne zwłaszcza w czasie dalekich podróży. Warto także wybrać laptop, który będzie działał odpowiednio szybko. Szybkość działania, jak już wspomniano, powinna być dopasowana do naszych potrzeb tak, by cieszyć się szybko działającym komputerem, przy jednocześnie niskiej jego cenie.