RAM, elementem, bez którego żaden laptop nie byłby w stanie pracować. Wystarczy wyciągnąć RAM, aby się o tym przekonać. Po naciśnięciu przycisku POWER laptop odpowie serią piknięć i nie będzie nawet próbował się uruchomić.
Objawy uszkodzenia Pamięci RAM:
- laptop wykrywa mniej pamięci niż jest w nim zainstalowane
- system operacyjny „wiesza się”
-
po uruchomieniu na matrycy wyświetlane są komunikaty o uszkodzonej pamięci RAM
- laptop nie uruchamia się po naciśnięciu przycisku zasilania
Jak testować czyli co potrzeba aby się dowiedzieć „co w trawie piszczy”
W tym miejscu zadaj sobie pytanie: Ile w moim laptopie jest zainstalowanych modułów pamięci?
Dowiesz się o tym po odkręceniu śrubki i otwarciu klapki na spodzie laptopa (trzeba wiedzieć, którą klapkę odkręcić). Jeżeli jest jedna kość pamięci i laptop się uruchamia i potrafi załadować system operacyjny, to możesz przejść do programów testujących W przypadku jednej kości pamięci i braku możliwości uruchomienia systemu należy wymienić ją na inną tego samego typu lub oddać laptopa do serwisu. Jeżeli mamy dwa moduły i laptop się uruchamia to również przechodzimy do programów testujących Jeżeli są dwa moduły i laptop się nie uruchamia, delikatnie zwalniamy zatrzaski po bokach i wyjmujemy jedną z pamięci i próbujemy uruchomić laptopa. Jeżeli znów nie działa to podmieniamy pamięci. Jeśli znów nie działa to z osobna jedną i drugą pamięć testujemy w drugim gnieździe. Jeżeli to również nie pomogło to trzeba laptopa oddać do serwisu.
Programy testujęce
Testowanie polega na uruchomieniu odpowiedniego programu, który zapisuje w komórkach pamięci dane a następnie odczytuje te komórki i sprawdza czy to, co odczytał zgadza się z tym, co wcześniej zapisał.
Programy do testowania:
-
Orthos– jego wadą jest to, że nie ma dostępu do fragmentów pamięci zajmowanych przez rdzeń systemu operacyjnego (kernel32 w systemie windows)
-
Memtest – dostępny w wersji „freeware” można ściągnąć ze strony Memtest 86+ Jego starsza wersję można znaleźć na stronie Memtest 86 Program tworzy dyskietkę samostartującą
-
GoldMemeory – dostępny w wersji „shareware” Musimy nagrać obraz płyty samostartującej, to znaczy takiej która uruchomi się zamiast systemu operacyjnego
Co robimy po utworzeniu dyskietki lub płyty samostartującej
1) umieszczamy w odpowiednim napędzie dyskietkę lub płytę
2) resetujemy laptopa
3) wchodzimy do bios-u i ustawiamy wo opcjach „boot”-owania, aby po uruchomieniu laptop startował z napędu FDD lub CD w zależności od tego czy otworzyliśmy w programie dyskietkę lub płytę zamiast grzebać w biosie, zaraz po uruchomieniu laptopa przyciskamy F12 i wybieramy z, czego laptop ma się uruchomić.
4) program uruchomi się samoczynnie. Potem ustawiamy parę opcji i naciskamy Enter.
Test może potrwać długo, ponieważ po przetestowaniu pamięci program zacznie test od początku, więc kiedy zostaną wykonane wszystkie kroki testu, można zakończyć sprawdzanie. Po zakończeniu testu dowiemy się czy nasza pamięć wymaga wymiany.