Laptopy są z roku na rok stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Ich główną zaletą jest ich mobilność – transport takiego komputera jest o wiele łatwiejszy, niż przewiezienie najmniejszego choćby komputera stacjonarnego. Jak jednak zabezpieczyć nasz przenośny komputer, by bezpiecznie przetrwał on podróż? Najważniejszą rzeczą jest zakup odpowiedniej torby na laptopa. Dokonać tego powinniśmy już w momencie zakupu samego laptopa.

Laptopy, zależnie od modelu, mają różną wielkość, torbę należy więc dobrać do naszego komputera, a nie na odwrót. Transport laptopów w nieodpowiednio dobranej torbie może okazać się dla niego wprost zabójczy. Kupując torbę do transportu laptopa nie warto oszczędzać. Zasada tu jest prosta – im lepsza torba, tym bezpieczniejszy będzie sam komputer. Droższe, markowe torby wykonane są z lepszych materiałów, niż te tańsze, często posiadając przy tym wiele dodatkowych zabezpieczeń, chroniących laptopy przez porysowaniem, czy wilgocią. Kolejną ważną sprawą jest ułożenie samego komputera w czasie transportu. Najlepiej przechowywać go wówczas w pozycji pionowej, zminimalizuje to bowiem ryzyko uszkodzenia jego wewnętrznych elementów na skutek drgań i wstrząsów.

Należy także pamiętać, by nasz komputer mieć zawsze na oku. Nie od dziś wiadomo bowiem, że laptopy to wyjątkowo łakomy kąsek dla wszelkiego rodzaju złodziei. Czasem jednak nie sposób ustrzec laptopa przed zniszczeniem, czy kradzieżą. Na taką ewentualność powinniśmy zawsze wykonywać kopie zapasowe przechowywanych w nim danych.