Aby nasze laptopy służyły nam poprawnie jak również oddawały nam wszystkie swoje możliwości muszą być wyposażone w niezbędne komponenty. Do takich komponentów należy zaliczyć przede wszystkim wentylator w laptopie. Jest on bardzo ważny zwłaszcza wtedy, kiedy laptop jest bardzo rzadko wyłączany. Korzystając z laptopów w pracy bardzo często dochodzi do uszkodzenia takiego wentylatora ponieważ zostaje on przegrzany. Wysoka temperatura stale działającego komputera powoduje, że wentylator nie wytrzymuje takie obciążenia i po prostu się pali. Nie zawsze uszkodzenie wentylatora powoduje uszkodzenie całego laptopu jednak bardzo często dochodzi do incydentów, kiedy cały komputer jest uszkodzony.

Jeśli zależy nam na długiej pracy komputera musimy go co jakiś czas wyłączać w celu odpoczynku podzespołów. Wentylator w laptopie nie tylko odpowiada za chłodzenie zasilacza ale odpowiada również za chłodzenie wszystkich jego podzespołów. Jeśli doszło do uszkodzenia wentylatora musimy go jak najszybciej wymienić na nowy jeśli nie chcemy posiadać dodatkowych kosztów związanych z naprawą całego komputera.

Praca wentylatora w laptopie jest oczywiście wykrywalna gołym uchem ponieważ wentylator taki pracuje w mirę głośno. Jeśli nie słychać jego pracy prawdopodobnie jest uszkodzony lub jeszcze się nie włączył ponieważ komputer nie osiągnął temperatury maksymalnej. Należy nasze laptopy stale kontrolować pod stanem technicznym jeśli zależy nam na jego długiej żywotności jak również właściwej pracy nie tylko w domu.