Nikt chyba nie spodziewał się, że w dzisiejszych czasach technika będzie szła tak szybko do przodu. Jeszcze dziesięć lat temu mało kto mógł pomarzyć o laptopie. Większość miała komputery stacjonarne. Obecnie już mało kto kupuje duże stacjonarne komputery a wybiera laptopa bądź tablet.

Tablet był jest jeszcze bardziej podręcznym komputerem osobistym. Największą różnicą jest to, że tablet ma dotykowy ekran o mniejszej wielkości bo 7-14 cali. Dotykowy ekran jest modny jednak nie wszyscy są jego fanami, gdyż nie zawsze jest on tak sprawny jak tradycyjna klawiatura i wielu ludzi nie ma cierpliwości do wystukiwania literek na wciąż nie dużym ekranie. Co więcej taki tablet może jednak szybciej się popsuć niż tradycyjny laptop.

Należy jednak zauważyć, że na rynku są już laptopy z dotykowym ekranem, jednak ich cena jest znacznie wyższa niż cena tabletu. Za tabletem może przemawiać to, że posiada funkcje jaką jest rozpoznawanie pisma ręcznego. Tablet ma to do siebie, że jest wygodniejszy od telefonów komórkowych nowej generacji a bardziej poręczny niż laptop nawet ten mniejszy.