Duża część osób nie potrafi dobrze korzystać ze sprzętu komputerowego. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że laptop jest dla takich ludzi czymś bardzo nowym i ciężko jest im nauczyć się pracować się na takim sprzęcie. Wtedy dobrze jest, jeśli znajdzie się osoba, która będzie potrafić przygotować takie osoby do pracy przed komputerem.

 Laptop musi być ponadto dostosowany do potrzeb każdej grupy osób. Początkujący użytkownicy potrzebują przede wszystkim nauczyć się podstaw obsługi. Musi więc tam być wiele prostych rozwiązań, które nie będą sprawiać głównych problemów dla takich ludzi. Proste operacje komputerowe sprawią, że przyszła praca przed takim laptopem będzie wyłącznie przyjemnością. Dużo też zależy od właściwego instruktora, który dokładnie wyjaśni na czym polega praca przed komputerem.

 Tylko w ten sposób można nauczyć niektóre osoby obsługi komputera. Właściwe podejście jest tutaj niezbędne. W ten sposób uczy się dostępu do informacji szczególnie starsze pokolenie, które dość długo nie potrafiło obsługiwać sprzętu elektronicznego.